Modelarstwo

W ostatnich latach obserwujemy bardzo dynamiczny rozwój techniki. Do codziennego użytku wprowadzane są nowe technologie i urządzenia techniczne. Modelarstwo to działalność człowieka polegająca na odwzorowywaniu rzeczywistych obiektów w pomniejszonej skali. Najczęściej traktowane jest jako hobby, ale może być także sportem.

W naszej pracowni wykonywane są najczęściej modele redukcyjne plastikowe – budowa modeli z gotowych fabrycznych zestawów, które trzeba skleić i pomalować. Przedmiotem modelarstwa mogą być praktycznie wszystkie obiekty otaczającego świata. Najczęściej są nimi samoloty, statki i różne pojazdy, zwłaszcza wojskowe, ale też figurki ludzi lub innych istot (rzeczywistych lub fantastycznych), a także budowle lub całe wycinki terenu odwzorowane w formie makiet lub dioram, często przedstawiających różne sceny lub wydarzenia.

Oglądając dzieła modelarzy można stwierdzić, że to nie tylko dobra zabawa, ale też zajęcie rozwijające tak umiejętności plastyczne, jak i wiedzę techniczną. Młodzi modelarze uczą się wytrwałości i dokładności podczas wykonywania swoich dzieł. Potrafią doskonale rozpoznać pojazdy i samoloty biorące udział w II wojnie światowej.

Uczestnikami zajęć z modelarstwa plastikowego – redukcyjnego są dzieci w wieku 9-12 lat. Od 15 lat działalności skupiamy się głównie na pracy z dziećmi ze szkół podstawowych.

Celem nadrzędnym jest pokazanie młodym modelarzom ogromnej frajdy płynącej z wspólnej pracy w grupie ludzi zajmujących się klejeniem modeli samolotów, okrętów, samochodów oraz scenek sytuacyjnych – tzw. dioram.

Raz w roku organizujemy w PMDK konkurs modelarski o PUCHAR STAROSTY POWIATU BĘDZIŃSKIEGO. Jest to rodzaj pikniku z modelarstwem w tle. Promujemy wtedy naszą placówkę oraz pokazujemy rodzicom i samym uczestnikom jak przyjemnie i kulturalnie spędzać wolny czas.

Współpracujemy także z innymi pracowniami w Polsce, a także uczestniczymy w miarę możliwośći w organizowanych przez nie konkursach. Jako instruktor jestem uczestnikiem Stowarzyszenia Historycznego i biorę udział w poszukiwaniach samolotów, które zapomniane kryje Polska ziemia. Nasze odkrycia zasilają placówki muzealne w regionie.

Dioramy z naszej pracowni

Prezentujemy najnowsze prace z naszej pracowni modelarskiej. Dioramy wykonali Maciek Zembal i Dawid Cisowski. Każda z nich prezentuje inne spojrzenie na modelarstwo, każda przedstawia inny czas historyczny. Zdjęcia wykonał Dawid Markiewicz (prowadzący kółko fotograficzne) podczas zajęć w czasie „Zimowego Uniwerku PMDK”.

Prowadzący: Grzegorz Majzel

 

Post Author: admin