Sentymentalne dzienniki dawnego Będzina – spotkanie z Lidią Stefek, autorką powieści “STRACHY”

Zapraszamy serdecznie na niezwykłe spotkanie w PMDK! 24 kwietnia o godz. 17.30 Powiatowy Młodzieżowy Dom Kultury w Będzinie gościć będzie w swych progach Lidię Stefek – autorkę powieści pt. „Strachy”.

Lidia Stefek jest z wykształcenia i zamiłowania podróżniczką rejestrującą w swych opowiadaniach, wierszach, a także blogach, bogactwo wspomnień i obrazów. To także doskonała pisarka, która poprzez swą powieść „Strachy”, jak sama pisze, pragnie „pielęgnować nieśmiertelność historii związanej z dawnymi mieszkańcami naszego miasta”. Prowadzi bloga kulturalno-podróżniczego “Świat to za mało” (stefeklidia.wix.com/kulturalnie) oraz stronę promującą ukochane miasto “Będzin to za wiele”. Podstawową misją Lidii jest przybliżanie i dokumentowanie piękna świata poprzez bliskie turystyce dziedziny (historia, geografia, kultura, sztuka) na przykładzie autorskich zdjęć przywiezionych z różnych zakątków globu. Prowadziła również wykłady podróżnicze dla BUTW oraz prezentacje o swoich wędrówkach po świecie w szkołach, bibliotekach, miejscach związanych z turystyką. Wielką zachętę dla działalności na rzecz miasta czerpie z przyjaźni z MiPBP w Będzinie, która pomaga jej rozsławiać Gród nad Czarną Przemszą na wiele sposobów.

„STRACHY” to sentymentalny powrót do dawnego Będzina z bohaterami, którym przyszło żyć w terrorze dni wojennych, a którzy pośród strachu żyją w tzw. normalności. Kochają, przyjaźnią się, handlują, prowadzą życie towarzyskie, religijne, zajmują się sprawami kulturalnymi. Spacery po będzińskich ulicach i bulwarach nad Czarną Przemszą w rytm piosenek Ordonki wydobywających się ze skrzyni Bolka Kataryniarza. Powieść podejmuje trudny temat Holocaustu, getta będzińsko-sosnowieckiego, powstania w bunkrze na Podsiadły 24 w Będzinie. Odświeża daty, miejsca związane z tragedią II wojny światowej oraz prawdziwie żyjące w tych czasach osoby (Rutka Laskier, Mojżesz Merin, Udo Woyrsch). To smutna podróż w czasie, ale niosąca optymistyczne, uniwersalne przesłania. Czytelnicy poprzez lekturę i zdjęcia zamieszczone w książce odkryją na nowo stare zakamarki miasta.

Spotkanie, które odbędzie się 24 kwietnia w PMDK, będzie zapewne okazją do tego, aby porozmawiać z autorką „Strachów” oraz wydawcą książki dr Katarzyną Krzan – Redaktor Naczelną wydawnictwa e-bookowo. Przysłuchamy się popołudniowej gawędzie, do której zaprosi pani Kamila Kozieł prowadząca w naszej placówce Warsztaty dziennikarsko-literackie oraz Sztukę interpretacji tekstów.

 

Powieść „Strachy” będzie można nabyć na spotkaniu w cenie 35 zł. Serdecznie zapraszamy. Do zobaczenia wkrótce!

"Strachy""Strachy"

 

Post Author: Administrator PMDK